Wakacje

Wakacje

Menu

Tam chciałbym pojechać

ALBANIA - Liczba mieszkańców Albanii zmalała po 1998 roku o ponad ćwierć miliona wskutek emigracji do Włoch i Grecji. Przyrost naturalny, niegdyś najwyższy w Europie (w latach 1960–1985 w granicach 2,5–3%), stopniał do 0,8% w 2003 roku. Mieszkańcy Albanii mają wysoki oczekiwany wiek życia – 77,43 lat, przy tym są stosunkowo młodym społeczeństwem ze średnią wieku 28,9 lat[33]. Poza granicami kraju żyje blisko 2 mln Albańczyków, z czego 1,3 mln w Kosowie, ponad 200 tys. w Grecji i przeszło 170 tys. we Włoszech[34].

W rzeczywistości od 1989 roku nie przeprowadzono w Albanii spisu powszechnego, w którym obywatele mogliby swobodnie deklarować swą narodowość. Wśród mniejszości zamieszkujących Albanię należy wymienić Greków, zrzeszonych od 1991 roku w organizacji Omonia, zamieszkujących głównie południową części kraju, Macedończyków zrzeszonych w 4 towarzystwach: MIR, Gora, Med i Prespa, reprezentowanych przez partię polityczną (Macedońska Partia na rzecz Integracji Europejskiej Albanii). Macedończycy zamieszkują południową i wschodnią Albanię, regiony Mala Prespa i Golo Brdo oraz duże miasta Elbasan i Tirana. Ponadto Albanię zamieszkuje pewna liczba Włochów, Romów i Czarnogórców. 

Ciekawe miejsca

 

Piramida w Tiranie (zaprojektowana przez córkę albańskiego dyktatora Envera Hodży) to zapaćkany sprayem, łuszczący się z betonu dziwny twór, który wygląda jak ewidentny wrzód w środku miasta. Odrapane wejście, wybite szyby, nierówne płytki chodnikowe i przemykający chyłkiem obok ludzie, nie podnoszący wzroku, jakby bali się skazić oczy brzydotą minionej epoki. Jeśli ktoś ma ochotę wejść na Piramidę może to zrobić, ściany nie są tak strome, by to uniemożliwiły i z tego przywileju korzystają graficiarze, zostawiający po sobie ślady na wierzchołku i na ścianach. Podobno wkrótce betonowa Piramida zostanie zburzona a w jej miejscu powstanie nowy gmach parlamentu Albanii. 

Podkategorie

Po długotrwałej izolacji Albania koncentruje się na rozwoju turystyki międzynarodowej, głównie na wybrzeżu Riwiery Albańskiej. W 2016 roku kraj ten odwiedziło 4,070 mln. turystów (7,5% więcej niż w roku poprzednim), generując dla niego przychody na poziomie 1,691 mld dolarów[10].